W poniedziałek (12 lutego) rozpoczęła się modernizacja blisko 400-metrowego wiaduktu w Trzebini na drodze krajowej nr 79 łączącej aglomerację śląską z Krakowem. W trakcie modernizacji wiaduktu pojazdy nadal będą mogły korzystać z dwóch pasów ruchu, które zostaną zawężone. Za całość prac budowlanych odpowiada firma „Gotowski”.

Wiadukt w Trzebini jest jednym z najważniejszych obiektów inżynierskich na drodze krajowej nr 79 łączącej aglomeracje śląską z Krakowem. Umożliwia bezkolizyjny przejazd nad linią kolejową łączącą Katowice z Krakowem oraz przyległą do torów ulicą Dworcową.
- Prace budowlane rozpoczną się w 12 lutego. W pierwszej kolejności wykonywane będą rozbiórki m.in. kap chodnikowych, balustrad, barier i krawężników. Roboty te planujemy wykonywać na razie pod ruchem. Kierowcy powinni jednak liczyć się z zawężeniem pasów ruchu. Poza tym zamknięty zostanie chodnik znajdujący się po północnej stronie wiaduktu. Wiosną niezbędne będzie całkowite zamknięcie obiektu na okres kilku miesięcy – wyjaśnia Dyrektor ds. Realizacji Kontraktów w firmie „Gotowski”, Paweł Pietraszak.
Remont obejmować ma między innymi wykonanie napraw elementów ustroju nośnego, wzmocnienie podpór, łożysk i izolacji. Obiekt wymaga także przebudowy systemu odwodnienia oraz zabezpieczeń. Na obiekcie montowane będą nowe balustrady, bariery ochronne, krawężniki i oświetlenie. Wszystkie prace budowlane zakończą się jesienią tego roku.
Za modernizacje obiektu odpowiada firma „Gotowski”, która w przetargu ogłoszonym przez GDDKiA złożyła najkorzystniejszą ofertę. Inwestycja realizowana jest w trybie ”zaprojektuj i wybuduj”

Warto wiedzieć:

Droga krajowa nr 79 to obok autostrady A4 najkrótsze połączenie Katowic z Krakowem (około 80 km). Cała droga liczy natomiast 450 kilometrów i biegnie ze Śląska wzdłuż lewego brzegu Wisły do Warszawy

Wiadukt w liczbach:

• długość całkowita — 392,75 m
• szerokość całkowita — 14,94 m
• projektowana szerokość jezdni — 7 m

Inwestor:

• Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, Oddział w Krakowie
Wykonawca:
• Firma „Gotowski”