Aktualności

 

Firma „Gotowski” wytwarza konstrukcję dużego mostu, który zepnie brzegi Dunajca w Nowym Sączu. Ma on formę dwóch bliźniaczych łuków. Zastąpi stary obiekt, który jest rozbierany.
W wakacje na przejazd przez Nowy Sącz lepiej zarezerwować więcej czasu.

Most Heleński o długości około 400 metrów połączy centrum Nowego Sącza z osiedlem Helena położonym nad lewym brzegiem rzeki. Powstanie w miejscu starej przeprawy z 1959 roku, która została już rozebrana. Do 2015 roku była ona częścią drogi krajowej łączącej Nowy Sącz z Podhalem i Śląskiem. Do czasu otwarcia północnej obwodnicy Nowego Sącza wraz z nowym mostem była to jedyna miejska przeprawa przez Dunajec.

Nowy most będzie obiektem dwuprzęsłowym. Pomost zostanie podwieszony do dźwigarów łukowych w kolorze białym za pomocą wieszaków w siatkowym układzie. Takie rozwiązanie nada konstrukcji większej lekkości. Za wytworzenie potężnych dźwigarów od strony centrum odpowiada firma „Gotowski”. – Przygotujemy w naszym Zakładzie Konstrukcji Stalowych elementy, które pozwolą już na miejscu złożyć w całość 2 łuki oraz ich stężenia – mówi Prezes firmy, Marek Gotowski.- Będzie to jeden z większych obiektów tego typu na polskich drogach. Rozpiętość przęsła to aż 160 metrów. Wiele podobnych konstrukcji realizowaliśmy między innymi nad autostradami i trasami szybkiego ruchu. Wytworzyliśmy też konstrukcję łukowego mostu, który będzie częścią budowanego węzła na „Zakopiance” w Poroninie. Naszym zadaniem jest również odpowiednie zabezpieczenie konstrukcji przed korozją. Pierwsze elementy wkrótce trafią do Nowego Sącza.

Cała inwestycja polega na budowie mostu, na którym znajdą się 4 pasy ruchu. Ponadto przebudowane zostaną ulice Legionów i fragment ul. Krakowskiej. Skrzyżowanie ul. Legionów
i ul. Bulwar Narwiku z ul. Tarnowską, ul. Kazimierza Wielkiego i ul. Piotra Skargi zaprojektowano jako rondo. Natomiast skrzyżowanie ul. Krakowskiej i ul. Legionów z ul. Starowiejską i ul. Dunajcową zaprojektowano jako rondo o charakterze turbinowym.

Zamknięty most można ominąć od razu kierując się na północną obwodnicę Nowego Sącza, którą przebiega droga krajowa nr 28. Na południe od Nowego Sącza Dunajec można przekroczyć wybierając drogę wojewódzką nr 969 i przeprawę w Starym Sączu.

Most w liczbach:
• Długość ok. 320 m
• Liczba pasów ruchu – 4
• Liczba przęseł – 2

Inwestor:
• Miasto Nowy Sącz

Wykonawca:
• Banimex

Podwykonawca kwalifikowany:
• Firma „Gotowski”