Aktualności

Budynek Warsaw Spire mieści się na placu Europejskim w Warszawie. Liczący 180 metrów wieżowiec jest jednym z najwyższych budynków w Polsce. Po zamontowaniu iglic będzie ustępować jedynie Pałacowi Kultury (237 metrów). Całkowita wysokość biurowca wraz z masztami wyniesie 220 metrów. — Wytworzona u nas konstrukcja jeszcze tak wysoko nie szybowała — podkreśla Paweł Pietraszak, dyrektor ds. realizacji kontraktów w Firmie Gotowski. — Asystowaliśmy przy montażu iglic; była to doprawdy skomplikowana logistycznie operacja i — widowiskowa. — podsumowuje dyrektor.

Montaż iglic na budynku Warsaw Spire
W dolnej części maszty będą miały średnicę 1,8 metra. W części górnej około 1 metra. Po zmontowaniu na szczycie wieżowca iglice liczą 40 metrów wysokości. Montaż obu iglic wymagał dobrej koordynacji prac. Początkowo operacja miała zakończyć się w ciągu jednego weekendu 2—3 stycznia. Jednak niesprzyjające warunki pogodowe sprawiły, że wówczas możliwy był montaż tylko 18 z 24 elementów. Kolejne 8 zmontowano w ostatnich dniach (16—17 stycznia). Każda z iglic była podzielona na 12 segmentów. Największy szczytowy element liczył około 5 m długości. Najcięższe ważył około 2,5 tony.
W skład kompleksu biurowego Warsaw Spire wchodzą trzy budynki: 180-metrowy wieżowiec (z iglicami) oraz dwa budynki boczne o wysokości 55 m. Całkowita powierzchnia użytkowa inwestycji to około 100 000 metrów kwadratowych powierzchni biurowej, usługowej i handlowej. Wewnątrz kompleksu powstanie przestronny, otwarty dla mieszkańców miasta teren. W grudniu 2011 roku Warsaw Spire zwyciężył w konkursie Eurobuild Awards 2011 w kategorii "Wybitny Projekt Architektoniczny Roku w Polsce".

Inwestor: Ghelamco Poland

Wykonawca (iglic): Firma Gotowski